Bohater sezonu – kociołek z mięsem i warzywami z ogniska

Tegorocznym bohaterem sezonu grillowego został KOCIOŁEK. Duży, ciężki,  żeliwny sagan wypełniony po brzegi zamarynowanym mięsem i warzywami długo dusił się w żarze ogniska. Spróbowałam i odleciałam. Smak, aromat, kruchość (mięso rozpływało się w ustach, a warzywa pozostały chrupiące) idealne w każdym calu. Wszystko było doskonałe, a tradycyjny grill poszedł w odstawkę.

Naczynia żeliwne od czasów zamierzchłych są wykorzystywane i cenione w kuchni, a dziś przeżywają prawdziwy renesans. Coraz chętniej na nowo odkrywamy walory tradycyjnych metod przyrządzania posiłków w ognisku, których smak i aromat nie da się porównać  z niczym innym. Ułożone warstwowo mięso i warzywa dzięki specyfice pieczenia w żeliwnym naczyniu smakują naprawdę niebiańsko, a przy tym znakomicie uświetniają imprezy rodzinne i towarzyskie. Gorąco zachęcam do kociołkowania!

Do przygotowania dania z ogniska należy użyć kociołka żeliwnego. Dostępne są emaliowane w środku lub bez.  Jeśli jeszcze nie jesteś w posiadaniu tego cudownego garnka, to zachęcam do nabycia z emalią, a nie będziesz doświadczać notorycznego efektu przypalenia. Szacowny kociołek waży ok. 20 kg, a wypełniony po brzegi zawartością, ponad 30 kg. A zatem przydatna będzie silna męska ręka, niekoniecznie do przygotowania potrawy, ale na pewno do przetransportowania kociołka do ogniska. Mój kociołek o pojemności 10 litrów pozwolił zaspokoić głód 16 osób o dużych apetytach:)  Użyłam mięsa wieprzowego (pół na pół karkówka i łopatka).  Zachęcam do spróbowania z wołowiną lub jagnięciną – prawdziwy odlot smakowy.

Kociołek kupiłam tutaj: http://perfekcyjnypandomu.com/pl/p/KOCIOLEK-Mysliwski-Zeliwny-10-L.-GARNEK-SAGAN/317. Sprawdza się doskonale. Jest tak solidny, że pewnie posłuży także moim wnukom 🙂

Kociołek z mięsem i warzywami z ogniska – przepis

AGN_kociołek, wieś,dzieci019AGN_kociołek, wieś,dzieci009AGN_kociołek, wieś,dzieci021AGN_kociołek, wieś,dzieci033AGN_kociołek, wieś,dzieci042AGN_kociołek, wieś,dzieci084AGN_kociołek, wieś,dzieci131AGN_kociołek, wieś,dzieci139-Edit

, ,

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.